איך לבחור עורך דין?


כידוע, ככול שמספר האפשרויות גדל, הבחירה ביניהן קשה יותר. איך בכל זאת אפשר לבחור את עורך הדין המתאים ביותר עבורכם?

להלן מספר כללים מנחים לבחירת עורך דין:

קוד םכל מומלץ לערוך סינון ראשוני של עורכי הדין בהתאם לשירות המשפטי הנדרש. לצורך כך יש להכיר את תחומי התמחות של עורכי הדיןיש לציין שכל אחד מהתחומים מכיל תתי התמחויות שונות.

  1. מסחרי, יזמות והייטק – עורכי הדין מלווים חברות מסחריות וחברות הזנק (עו"ד לחברות או עו"ד לסטארטאפ) בכל שלבי פעילותם, החל משלב ייסוד החברה, דרך הגנה על הקניין הרוחני של החברה, גיוס הון ועד לשלב הניהול או המכירה של הפעילות העסקית. עורך דין מסחרי אמון על תכנון וניסוח חוזי ההתקשרות של החברה ובכלל זה: הסכם מייסדים, הסכם בין בעלי מניות, חוזה שותפות, הסכם שיתוף פעולה, הסכמי אי תחרות, הסכמי סודיות, הסכם זיכיון, הסכם ניהול, הסכם הפצה, הסכם רישיון, תקנון לאתר או לאפליקציה, תנאי שימוש ומדיניות פרטיות, הסכם למתן שירותים, הסכם שיווק, הסכם סוכנות, הסכמי אופציות והעסקה, חוזה קבלנות, הסכמי פיתוח, הסכמי הלוואה, הסכם השקעה, חוזה התקשרות עם לקוחות, הסכם למתן חסות, הסכמי זכיינות ועוד. בנוסף ייעוץ משפטי בתחום המסחרי כולל ליווי בהליכי העברה, הקצאה, מכירה ורכישה של ניירות ערך של חברה, הכנת פרוטוקולים, מתן דיווחים לרשם החברות, פירוק חברות (סגירת חברה מרצון, פירוק על ידי נושים, פירוק חברה על ידי בית משפט) וייעוץ על בסיס שוטף.
  2. מקרקעין – ליווי יזמים, בעלי נכסים ורוכשי נכסים בכל היבטים הכרוכים בביצוע עסקאות מקרקעין לרבות, עסקאות קניה ומכירה של דירות (הסכם רכישת דירה), הכנת זכרון דברים לעסקה, הסכמי שכירות למשרדים ועסקים (הסכם שכירות לעסק), הסכמי שיתוף פירוק מקרקעין (פירוק שיתוף במקרקעין), עסקאות אחרות במקרקעין כגון רכישת זכויות או עסקאות קומבינציה, ביצוע פרויקטים של בניה (לרבות לווי עסקאות תמ"א 38, פינוי בינוי ועוד), ליווי בהליכי התכנון והבניה של הפרויקטים, הסכמי תיווך, התקשרות בחוזים עם אנשי מקצוע בתחום הנדל"ן לרבות  – הסכמים עם מתווכים, אדריכלים, קבלנים, יזמים, דיירים, חברות ועוד.
  3. קניין רוחני – עורך דין המתמחה בקניין רוחני מלווה את החברות והעסקים, בין היתר, בעת רישום סימני מסחר ומדגמים, הגנה על זכויות יוצרים, ישנם עורכי פטנטים שמסייעים לחברה בהליכי הגשת בקשות לרישום פטנט
  4. דיני עבודה – ייעוץ בכל ההיבטים המשפטיים הנוגעים לדיני עבודה בתאגידים, לרבות בהליכי הכנת חוזה עבודה, חוזי קבלנות, הטמעת שינויי חקיקה, ליווי וייעוץ בהליכי שימוע ופיטורים, הסכמי סודיות ואי התחרות ועוד.

להרחבה ראו עו"ד לסטארטאפ, עורך דין המתמחה בדיני עבודה, עורך דין הייטק, עו"ד לענייני  משפחה ומעמד אישי, עו"ד מסחרי, עו"ד בקניין רוחני, עורך דין נדל"ן, עו"ד לעניינים פליליים, עורך דין לחוזים, עו"ד המתמחה בדיני נזיקין, עורך דין לזכיינות, עורך דין לענייני תעבורה ועוד.

שנית, העלויות משפטיות ואופן התשלום – מחיר השירות המשפטי הוא פונקציה של השירות הדורש, מורכבות העבודה, הניסיון המקצועי של עורך הדין ועוד. כך למשל המחיר שיגבה עבור הסכם מייסדים בין מספר חברות שונה מהמחיר שיגבה עבור שני שותפים. באותו אופן, עלות הכנת הסכם מכר מקרקעין ליחידת דיור שונה מעלות ליווי פרויקט נדל"ן מסועף. נוסף על כך יש לברר מהי צורת התשלום של עורך הדין, לפי שעה, מחיר קבוע מראש, רייטיינר וכן יש לברר איך יתבצע התשלום – מראש? בתשלומים? או בדרך אחרת.

שלישית, תקשורת טובה ומידת האמון בנותן השירות – עורך דין הינו נותן שירות לכל דבר ועניין, ולכן חשוב לבחור בעורך דין איתו יש לכם תקשורת טובה. עורך הדין מקורב לפרטים אישיים רבים של לקוחותיו, בין אם מדובר בענייניהם הכספיים, משפחתיים וכו'. ולכן בחירת עורך הדין צריכה להתבסס על רמת אמינות גבוהה שישדר עורך הדין לצד תעודת שירות בלתי מתפשרת.

לבסוף, פגישת היכרות לצורך תיאום ציפיות ובירור פרטים בנוגע לעו"ד. פגישת הכירות הינה הזדמנות מצוינת לבחון את עורך הדין ולהתרשם מרמת הידע והניסיון המקצועי שלו, רמת האמינות שהוא משדר, מידת הזמינות של עורך הדין לטיפול בכם וכן בירור המחיר שיגבה עבור השירות המשפטי.

להרחבה בנושא ראו גם- איך לבחור עורך דין?