יועץ משפטי לחברה – איך לבחור?


איך לבחור יועץ משפטי לחברה? לחברות אשר זקוקות לשירותים משפטיים מומלץ לשקול מספר נושאים טרם ההתקשרות עם עורך דין שילווה את פעילותם.

להלן מספר דגשים כללים לפני בחירת יעוץ משפטי לחברה

 1. התמחות בתחום הרלוונטי – טרם קבלת ייעוץ משפטי חברות נדרשות לבחון את תחום ההתמחות של עו"ד, לאור השונות הרבה שבין ההתמחויות – כך למשל, ערוך דין המתמחה בתחום המשפט המסחרי או החברות (עו"ד חברות) שונה מעורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן (עורך דין מקרקעין) או מוערך דין המתמחה בתחום של דיני נזיקין או דיני משפחה.
 2. מה כולל תפקידו של ייעוץ משפטי לחברה? התפקיד תלוי בחברה, בתחום פעילותה ובצריכה (למשל הצרכים המשפטיים של חברת הייטק שונים מהצרכים המשפטיים של חברות נדל"ן או חברות שמספקות שירותי ייעוץ עסקי, בניית אתרים, עיצוב, רשתות בתחום האופנה, מזון וכיו"ב). מכל מקום עו"ד המעניק ייעוץ משפטי לחברה נדרש להיות בעל ידע גם בתחום המשפט המסחרי וגם בעל ידע וניסיון בתחום העסקי. עו"ד מנוסה יסייע לחברה לקדם את פעילותה העסקית באמצעות תשתית משפטית איתנה. עו"ד המספק ייעוץ משפטי לחברה מסייע לה במגוון רחב של נושאים  להלן הנושאים העיקריים:
 • תכנון מבנה ההתאגדות המתאים – רישום חברות, הכנת תקנון לחברה, הקמת שותפויות, מיזמים ושותפויות ועוד.
 • הסכמים ועסקאות – ניהול מו"מ וניסוח חוזים מסחריים לרבות הסכמי מייסדים, הסכמי שיתוף פעולה, הסכמי שותפות, הסכמים עם ספקים ונותני שירותים, הסכמי ניהול, חוזה ייעוץ, הסכמי העסקה וחוזי אופציות, הסכם סוכנות, הסכם שיווק, הסכמי הפצה, הסכמי שיתוף פעולה, הסכמי התקשרות עם לקוחות, חוזי זיכיון, הסכמי רישיון, הסכמי קניה ומכירה, הסכמי השקעה והלוואה, הסכמי מיזוג ורכישה ועוד.
 • ליווי שוטף של הפעילות העסקית בנושאים הקשורים לדיני עבודה – לרבות הכנת הסכמי העסקה לעובדים זוטרים ובכירים (הסכם עבודה), תכנון וניסוח הסכמי ייעוץ וניהול, הטמעת שינוי הרגולציה בתחום דיני העבודה, שמירה קפדנית על הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה וכן ייעוץ משפטי בנוגע לסיום יחסי עבודה לרבות ליווי בהליכי שימוע ופיטורים.
 • ייעוץ בנוגע לסכסוכים עסקיים לרבות ייצוג בערכאות משפטיות – ייעוץ משפטי לחברות בהתמודדות מול לקוחות, ספקים עובדים וכיו"ב לרבות הכנת מכתבי התראה ומכתבי תגובה, טיפול בגביית כספים, ייצוג בבתי משפטי ובבוררויות לרבות תכנון אסטרטגי של אופן ניהול ההליכים המשפטיים וכיו"ב.
 • הגנה על קניין רוחני בעבודה מול יועצים, לקוחות עובדים וכיו"ב – ניסוח הסכמי התקשרות והעסקה, ניסוח תקנונים לאתרים, תכונות ואפליקציות, הסכמי סודיות ואי תחרות, הסכמי רישיון והראשה וכיו"ב.
 1. מקצועיות – אל תתפשרו – טרם התקשרות בהסכם לייעוץ משפטי יש לוודא כי עורך דין הינו מקצוען בתחומו – מקצועיות זו באה לידי ביטוי הן בשליטה בחומר המשפטי ובתחום בו נדרש הייעוץ והן בראיה עסקית – על-מנת שהשירות המשפטי יהיה מיטיבי, עורך הדין נדרש להכיר ולהבין את הפעילות העסקית ולהתאים את המעטפת המשפטית לצרכים העסקיים הספציפיים של הלקוחות.
 2. שירות אדיב וזמין – ייעוץ משפטי טוב חייב להיות מלווה בתודעת שירות גבוהה, עורך דין שמספק ייעוץ משפטי לחברה נדרש להיות קשוב וזמין לצרכים של החברה, אם בפגישת ההיכרות או בשיחות עם עו"ד קיבלתם רושם אחר, זו סיבה מספיק טובה לפסול את עורך הדין.
 3. שכר טרחה – מרכיב חשוב נוסף בבחירת יועץ משפטי לחברה הוא המחיר הכרוך במתן השירותים, לצורך כך יש לברר עם עו"ד מהו שכ"ט המבוקש, ישנם מגנוני שכר טרחה שונים, כאשר פעמים רבות המנגנון הוא של תשלום לפי שעה או ריטיינר (תשלום חודשי קבוע), לעיתים שכר הטרחה נקבע כאחוז מהעסקה או כמחיר גלובלי עבור העבודה או כאחוזים מהפרויקט ועוד (הכל בכפוף למגבלות הדין), מומלץ לשוחח עם עורך הדין על שכר הטרחה לרבות מנגנון התשלום. שימו לב, ככול שלחברה פעילות עסקית גדולה יותר וככול שצריכה המשפטיים גדולים יותר מומלץ לציין זאת בפני משרד עו"ד, שכן נותן זה יילקח בחשבון בעת חישוב הצעת המחיר עבור השירות ועשוי להביא להפחתת המחיר.
 4. פגישת הכרות ותקופת הניסיון – שני מרכיבים אלו הם מומלצים מאוד בהרבה סוגים של התקשרויות. לפני שאתם בוחרים את היועץ המשפטי לחברה שלכם מומלץ לקבוע עם עורך הדין פגישה הכרות, לעיין בחומרים מקצועיים שהוא פרסם ולהתרשם מתודעת השירות שלו. כמו כן לפני כניסה להתחייבות כספיות גדולות או ארוכת טווח מומלץ להתחיל עם נושא אחד או שניים לצורך הכרות ראשונית עם עורך דין. כך תוכלו ללמוד טוב יותר על אופן העבודה עם היועץ המשפטי ואם אתם מרוצים מהשירות שהוא מציע. למידע נוסף ראו איך לבחור עורך דין.