איך להוציא רישיון עסק?


האם העסק שלכם חייב להיות מופעל באמצעות רישיון?

לפני שאתם מקדמים את הפעילות העסקית שלכם באמצעות התאגדות (כגון הקמת חברה או הקמת שותפות או פתיחת עסק עצמאי) או התקשרות בהסכמים, פתיחת תיקים ברשויות וחשבונות בנק, רצוי לברר את הפרוצדורה הכרוכה בקבלת רישיון להפעלת העסק, והאם בכלל נדרש מכם רישיון.

להלן מספר נקודות שמומלץ להכיר בנושא רישיונות לעסקים.

תחילה יצוין כי לא כל עסק חייב בהוצאת רישיון לעסק, רשימת העסקים אשר חובה להפעילם באמצעות רישיון מוגדרת בדין ובצווים.

רישיון עסק הוא אישור להפעלה של העסק אשר מוענק על-ידי רשות מקומית, לאחר שהגורם שמועניין בקבלת רישיון לעסק עומד בתנאים שנקבעו בדין. לצורך קבלת רישיון לעסק יש להגיש לרשות המקומית  בקשה לרישיון עסק.

לפי החוק על בעל העסק חלה חובה להציג את הרישיון במקום בולט בעסק.

רישיון לעסק נועד להשיג תכליות שונות כגון, הבטחת ביטחון הציבור ובריאות הציבור, הגברת הבטיחות של השוהים בעסק או בקרבתו, קיום הוראות הדין בנוגע לתכנון ובניה, שמירה על איכות הסביבה ועוד.

התנאים לקבלת הרישיון משתנים בהתאם לסוג העסק ולרשות המקומית (אישור מכבי אש, משטרה, משרד הבריאות וכיו"ב).

אילו עסקים חייבים להוציא רישיון עסק? רשימת העסקים קובע בחוק, להלן מספר סוגי עסקים שחייבים בקבלת רישיון – עסקים שפועלים בתחום השמירה והאבטחה (כגון חברות שמירה), עסקים שפועלים בתחום הפנאי (כגון חדרי כושר, קייטנות, מסעדות, ברכות שיחה, קניונים, מקום לעריכת משחקים (כמוגדר בחוק), גני אירועים ועוד) עסקים בתחום הרוקחות, הרפואה והכימיה (בתי מרקחת, מעבדות וכיו"ב), עסקים בתחום המלאכה, עסקים בתחום הרכב ועוד.

הרשום לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ אישי ואין להסתמך עליו ללא התייעצות עם עו"ד.