הסכם לדוגמא מהאינטרנט


האם כדאי להוריד הסכם לדוגמא מהאינטרנט ולעשות בו שימוש?

התשובה הקצרה היא לא מומלץ.

למה יש אנשים רוצים לעשות שימוש בהסכם לדוגמה שמצאו ברשת או ששלח להם חבר? חיסכון בעלויות, כולם רוצים לחסוך כמה שאפשר בעלויות. הרצון לחסוך בעלויות בדרך כלל נובע מחוסר ידע בתחום ואי הפנמה של הנזקים וההשלכות של התקשרות בהסכם לא טוב. יצוין כי מי שכבר ספג מהלומה מהתקשרות בהסכמים גורעים בדרך כלל זהיר יותר ויעדיף לפנות לעורך דין להכנת הסכם.

מדוע לא להסתמך על אחת מהדוגמאות להסכמים שנמצאות ברשת? במילים אחרות מה הסיכונים בשימוש של חוזה מוכן או הסכם לדוגמא במקום עריכת הסכם מותאם אישית על-ידי עורך דין?

חוץ מזה שלא תהיה פרנסה לעו"ד העוסקים בהכנת חוזים, יש סיבה חשובה מזו – לא ניתן להסתמך על הסכם לדוגמא כי כל חוזה צריך להיות מותאם לצרכים של הלקוח ולנסיבות המקרה (למידע נוסף ראו הסכם טוב).

  • אכן יש נושאים וסעיפים שיופיעו בכל הסכם או בכל סוג הסכמים, אבל יש נושאים שיופיעו בהסכם אחד ולא יופיעו בהסכם אחר וכך גם סעיפים שיופיעו בחוזה אחד ולא באחר, בנוסף בלא מעט מקרים חובה לעשות להם התאמות ספציפיות על-מנת להתאים אותם להתקשרות הרלוונטית.
  • שונות גדולה המחייבת התייחסות פרטנית של עורך דין – הצדדים המתקשרים בהסכם הם שונים, כמו כן הצרכים, הציפיות והאילוצים שלהם הם שונים, לעיתים גם הדינים שהם כופפים להם שונים, מסיבות אלו ואחרות לא ניתן לספק הגנה טובה או מספיקה באמצעות הסכם לדוגמא (או הסכם מוכן שנרכש ברשת), שכן פעמים רבות הסכמים אלו לא נותנים ביטוי לנסיבות התקשרות ספציפיות (למידע נוסף ראו רכישת חוזה מוכן (הסכם לדוגמא) – מאגר הסכמים). לכן אם ברצונכם לשמור על האינטרסים שלכם רצוי לפנות ייעוץ משפטי פרטני מעורך דין בעל ידע וניסיון בתחום.
  • הסכם לא טוב בין אם הוא חסר נושאים או סעיפים או התאמות ספציפיות ובין אם הוא נערך באופן חובנני על-ידי עורך דין שאינו בקיא בתחום, עשוי להסב נזק רב למי שעושה בו שימוש.
  • השלכות וסיכונים למי שעושה שימוש בהסכם לדוגמא או רוכש חוזה מוכן שלא בליווי משפטי של עורך דין: הסכם שאינו טוב ואינו מקצועי הוא פתח לצרות גדולות כגון עלויות כספיות ישירות ועקיפות, חיסול הפעילות העסקית, קשיים בהתנהלות עם הצד השני, הצבת צד להסכם בעמדת נחיתות, אובדן הזדמנויות עסקיות, פגיעה או אובדן של זכויות (למשל כספים או נכסים) ועליות  משפטיות יקרות ועוד.

למידע נוסף בדבר הסיכונים הכרוכים בהסתמכות על דוגמאות ומאמרים ראו ייעוץ משפטי באינטרנט.

להלן מספר חוזים נפוצים – בעיקר בתחום המסחרי, נדל"ן ומעמד אישי- וכן מידע חלקי לגביהם בקישורים המוצרים- לא מומלץ להסתמך על האמור ללא ייעוץ אישי ופרטני מעורך דין:

חוזה עבודה, הסכם לרכישת דירה, חוזה למתן שירותים (חוזה ייעוץ), הסכם אופציות, הסכם ממון, חוזה שותפות עסקית, הסכם שיווק, הסכם הפצה, הסכם מכר טובין (למשל הסכם מכירת רכב או סחורה), הסכם קונסיגנציה, הסכם פיתוח תוכנה, הסכם שכירות לדירה, הסכם גירושים או חוזה פירוד, הסכם למתן חסות, הסכם שיתוף במקרקעין, הסכם פירוק שותפות, הסכם תיווך (למשל חוזה תיווך נכס או חוזה תיווך השקעה), חוזה סודיותהסכם הלוואה, הסכם מייסדים, הסכם קומבינציה, הסכם הלוואה המירה, הסכם ניהול, הסכם בעלי מניות, הסכם פשרה, הסכם קידום אתרים, הסכם רישיון, חוזה שכירות לעסק, הסכם הרשאה, הסכם סוכנות, הסכם קניין רוחני, כתב סילוק, הסכם סוכנות, הסכם השקעה, חוזה קניית מחסן, הסכם למכירת סחורה או ציוד, חוזה זיכיון, הסכם שיתוף פעולה, הסכם חיים משותפים, ועוד ועוד.

איך יודעים מה צריך להופיע בחוזה? מעבר לדברים בסיסיים אשר יופיעו בכל חוזה, כמו פרטי הצדדים ותקופת התקשרות, יש מגוון נושאים אשר תלויים במגוון רחב של שיקולים לרבות שיקולים משפטיים אסטרטגים ומסחריים.

לצורך ביצוע התאמה של החוזה לצרכי ההתקשרות או כתיבת הערות לחוזה מומלץ לא להסתמך על חוזה לדוגמא או לרוכש חוזה מוכן אלא להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הרלוונטי שינסח עבורכם את ההסכם.