איך לבחור דירת מגורים?


בחירת דירה וסביבת המגורים

עבור רוב האנשים, רכישת מקרקעין (ודירות במיוחד) היא בין העסקאות המשמעותיות והגדולות של חלק גדול מרוכשי הנכסים (להרחבה ראו הסכם רכישת דירה). חשיבות העסקה נובעת, בין היתר, מאחר והבית וסביבתו הקרובה הם המקום בו אדם ומשפחתו עתידים לבלות פרק זמן משמעותי מחייהם (כאשר לא מדובר ברכישת דירה להשקעה) והן מאחר ומדובר בעסקה בעלת סיכונים רבים הכוללת הוצאה כספית גדולה המצריכה גם נטילת הלוואות גדולות (משכנתה).

איך לבחור את דירת המגורים? סוג הדירה וסביבת המגורים שבה תבחרו לגור, תלויים באופן אינהרנטי בגודל התקציב שאתם מעוניינים ומסוגלים לשלם עבור הנכס. לאחר שיש בידכם אומדן על התקציב המשוער עליכם לבחור את סוג דירה וסביבת המגורים.

  1. מימון עסקת הרכישה – שאלה מהותית ממנה נגזרת בחירת הדירה וסביבת המגורים היא מה היכולת הפיננסית של הצדדים ומה הסכום שבכוונתם להשקיע ברכישת הדירה. נתון זה הוא נובע בין היתר, מההון העומד לרשות הרוכשים יחד עם ההון אותו הם יוכלו לגייס מגורמים חיצוניים (בדרך כלל מימון בנקאי באמצעות נטילת הלוואה). על-מנת לא להגיע למצב של קריסה כלכלית או ניהול אורך חיים כלכלי צפוף ולוחץ, לפני שבוחרים דירה או בית חשוב שתלמדו על היכולת הכספית שלכם ויכולת ההחזר של הלוואות שבכוונתכם לקחת.
  2. סביבת מגורים – כאשר הדירה הנרכשת אינה דירה להשקעה, לרוב האנשים חשוב שהדירה תהיה ממוקמת בסביבת מגורים נעימה, שתואמת ו/או תתאים לאורך החיים שהם מנהלים. לכן לפני רכישת דירה מומלץ לשקול את הנושאים הבאים: באיזו עיר ברצונכם לגור? באיזה שוכנה? כמו כן מומלץ לבדוק בין היתר את המוסדות המצויים בקרבת דירת המגורים כגון עומסי תנועה, גנים ובתי ספר, תחבורה ציבורית, מרפאות, אזורי קניות ובילוי, בתי כנסת ועוד. כמו כן מומלץ לקחת בחשבון את קרבת הנכס לאזורים רועשים, למשל בסמוך למרכזי קניות, ליד פרויקטים חדשים לבניה (ניתן לבדוק מול הועדות המקומיות לתכנון ובניה).
  3. סוג הדירה ומוכר הדירה – רוב האנשים ירצו דירה גדולה במיקום אטרקטיבי, אבל רצוי לפרוט את הנושא לפרמטרים שונים ולתת נקודות ציון לכל אחד מהגורמים השונים לפני בחירת הנכס. במסגרת זו עליכם לשקול האם בכוונתכם לקנות בית פרטי בנוי, מגרש שעליו תבצעו את הבניה, דירה בבניין חדש מקבלן או דירת יד שניה מאדם פרטי? מכינוס נכסים או רכישת דירה ממנהל עזבון? באיזה עיר ובאיזו שוכנה ממוקמת הדירה? בין שאלות היסוד החשובות לשוכרים היא מספר החדרים בדירה? בהקשר זה יצוין שמספר החדרים צריך להיגזר בין היתר בשאלה של מספר האנשים שעתידים להתגורר בדירה. בנוסף חשוב לשים לב לאופן חלוקת החדרים (מיקום חדרי שינה, אוכל, מטבח, מחסן וכיו"ב), האם חשובה לכם מרפסת או גינה? בנוסף מומלץ לבר כמה קומות וכמה דירות יש או עתידים לבנות בבניין? מהתשובות לשאלה זו אפשר להסיק את רמת הצפיפות בניין ובמעליות. רצוי לבדוק אם בקרבת הדירה יש אנטנות סלולאריות או מבני תעשייה רועשים.
  4. סטטוס התקדמות הבניה – מה השלב בו נמצא הפרויקט? האם ניתן היתר בניה? האם הדירה כבר בנויה? מתי צפויה להסתיים הבניה?
  5. איכות הבניה – רצוי לברר מי בונה את הבניין שבו אתם עתידים לגור? מי היזם? מי חברת הבניה? מי האדריכל של הפרויקט? מה הידע והניסיון של כל הגורמים אשר מעורבים בבניה בתחום של בניית דירות מהסוג שאתם עתידים לרכוש (כגון קבלנים, אדריכלים, חשמליים, ריצוף ושיש, מטבחים וכיו"ב).

לפני בחירת דירה רצוי לבחון היטב את הפרמטרים המוזכרים לעיל ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחומים הרלוונטיים. לייעוץ משפטי בנושא רכישת דירה, התקשרות בזיכרון דברים, בדיקות לפני רכישת נכס, יש להתייעץ עם עורך דין נדל"ן.

האמור לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא התייעצות עם עו"ד.