עורך דין קניית דירה


לאחר שאיתרתם את הדירה אשר אתם מעוניינים לקנות ולאחר שבדקתם את יכולות התקציב שלכם מול גופים פיננסים שונים, בדגש על סכום הלוואה שתוכלו ליטול במסגרת המשכנתה, אתם מתקרבים יותר ויותר לרכישת הדירה (בין אם מדובר ברכישת דירה יד שניה או קניה של דירה חדשה מקבלן, קנייה של רכישת דירה ממנהל עזבון, קנייה של דירה מכונס נכסים וכיו"ב) ואחריו לרישום הדירה על שמכם בפנקס המקרקעין (למידע נוסף ראו איך לבחור דירת מגורים? מה זה משכנתה?).

ליווי משפטי של עורך דין לפני ביצוע עסקה במקרקעין ובכלל זה רכישת דירה חדשה או דירה מיד שניה הוא בגדר חובה עבור כל מי שכספו יקר לו, בעיקר כי רכישת דירה היא עסקה מורכבת יקרה וכרוכה בלא מעט סיכונים כספיים ומשפטיים (למידע נוסף ראו עורך דין נדל"ן).

אם אתם זקוקים לערוך דין שילווה אתכם בעת קניית דירה חדשה או דירה מיד שניה, להלן מספר נקודות חשובות.

איך לבחור עורך דין לקניית דירה?

לפני התקשרות עם עורך דין מומלץ לשים לב למספר דגשים:

  1. ידע וניסיון של עו"ד – עורך דין בעל ידע וניסיון בליווי עסקאות לרכישת דירות. מאחר ועסקאות מקרקעין כרוכות בהיבטים משפטיים רבים ובביצוע בדיקות משפטיות רבות, ביצוע עסקה ללא עורך דין מיומן בתחום עלולה להסב לרוכשים יותר נזק מתועלת. עורכי דין מנוסים ידעו לתרום מניסיונם לא רק בצד המשפטי של העסקה, אלא גם בהכוונה כללית בנוגע לאנשי מקצוע נוספים שתדרשו להם במהלך הדרך.
  2. שירות ברמה גבוהה וכימיה טובה עם עורך הדין – פגישת הכרות עם עורך דין היא צעד חשוב בדרך לבחירת עורך הדין שילווה אתכם. בפגישה ניתן להתרשם מהידע והניסיון של עורך הדין בתחום, להכיר את עורך הדין באופן אישי ולבדוק את מידת הזמינות והרצון שלו לספק לכם שירותים משפטיים. כמו כן תרצו לוודא שעורך הדין סבלני וקשוב לצרכים הספציפיים שלכם.
  3. סקר שוק עם מספר עורכי דין – לפני  התקשרות עם עורך דין מומלץ לעשות בדיקות מול משרדי עורכי דין נוספים, בין היתר, בנוגע למחירי שכ"ט הנהוגים, זמן הטיפול הדרוש, איכות השירות.
  4. המלצה על עורך הדין –  כמו כל עסקה גם התקשרות עם עורך דין עדיף לבצע על סמך המלצה. לכן, גם לאחר ששוחחתם או נפגשתם עם מספר עורכי דין, עדיף לבקש מהם המלצה על לקוח או מספר לקוחות שהם טיפלו בהם.

מה שכר הטרחה של עורך דין בעסקה לרכישת דירה?

מה גובה שכר הטרחה המקובל לעורך הדין עבור ליווי עסקה לרכישת דירה?

שכר טרחת עורך דין בעסקאות מקרקעין בדרך כלל נקבע כאחוז מסוים מגובה הדירה הנרכשת. שכר הטרחה הנהוג נע בין 0.5% ל-2%, תלוי בין היתר, במורכבות העסקה, דחיפות הנושא ובידע והניסיון של עורך הדין אשר מלווה אתכם ברכישת הדירה.

האמור לעיל לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא התייעצות עם עו"ד.